Jedyna w swoim rodzaju – Stephenie Meyer

Stephenie Meyer urodziła się w Wigilię Bożego Narodzenia 1973 roku w mieście Hartford w amerykańskim stanie Connecticut. Dzieciństwo i młodość autorki upłynęły w rodzinnej okolicy w Phoenix w stanie Arizona wraz z rodzicami i piątką rodzeństwa. Uczyła się w lokalnej szkole Chaparral High School w Scottsdale. Naukę kontynuowała na kierunku filologia angielska Uniwersytetu Brighama Younga, którą z sukcesem ukończyła z tytułem licencjata w 1994 roku. Niedługo później wzięła ślub z Christianem Meyerem a z czasem ich rodzina powiększała się, gdy rodzili się kolejni synowie Gabe, Seth oraz Eli. Autorka zdradza, że jest zapaloną fanką zespołu muzycznego Muse, jest też osobą wierzącą należącą do kościoła Mormonów Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Debiut w 2005

Pisarka Stephenie Meyer – TaniaKsiąża stała się znana po tym jak w 2005 roku wydała swoja pierwszą, debiutancką książkę “Zmierzch”, będącą początkiem popularnej sagi o wampirach. Jest to historia miłości pomiędzy śmiertelną Bellą Swan a nieśmiertelnym Edwardem Cullenem. Wkrótce nowa powieść została też przeniesiona na duży kinowy ekran, co przysporzyło autorce kolejnych fanów i czytelników. Pisarka zdradziła, że do napisania historii zainspirował ją sen, który miała w 2003 roku i na jego podstawie powstał jeden z rozdziałów powieści.

Kontynuacja

Po sukcesie debiutu w rocznych odstępach czasu pojawiały kolejne odsłony historii kontynuujące opowiadaną w “Zmierzchu” opowieść. 2006 to rok wydania “Księżyca w nowiu”, w 2007 do rąk czytelników trafiło “Zaćmienie”, a ostatnia odsłona sagi, “Przed świtem”, ukazała się w roku 2008. Dziesiąta rocznica debiutu stała się okazją do odświeżenia serii. Na tę okazję autorka przygotowała swoim fanom “Życie i śmierć: Zmierzch opowiedziany na nowo”, w którym postanowiła opowiedzieć zmienioną wersję pierwotnej historii, w której główne role zostały odwrócone. Tym razem śmiertelnikiem jest Beaufort Swan natomiast nieśmiertelna, Edythe Cullen.

To nie koniec

Dzięki sadze “Zmierzch” nikomu nie znana wcześniej autorka, nie mająca żadnego przygotowania pisarskiego w krótkim czasie stała się osobą powszechnie rozpoznawalną. Zyskała miliony fanów i czytelników na całym świecie, a jeszcze więcej przekonało się do jej twórczości po obejrzeniu kinowych adaptacji jej książek. Kolejne z tomów utrzymywały się na szczytach list bestsellerów “New York Timesa” przez wiele miesięcy a czwarta, ostatnia odsłona osiągnęła zawrotny wynik sprzedaży 1,3 mln egzemplarzy w dniu swojej premiery. Słynna saga to nie jedyne pozycje w dorobku pisarskim Stephenie Meyer. Na jej koncie są też między innymi dwa całkowicie niezależne i odrębne tytuły “Intruz” oraz “Chemik”. Dodatkowo autorka ciągle pracuje nad kolejnymi powieściami z myślą o swoich czytelnikach.

Kawa zdjęcie wayhomestudio - pl.freepik.com