Stephenie Meyer

Stephenie Meyer (https://www.taniaksiazka.pl/autor/stephenie-meyer) urodzona 24 grudnia 1973 roku w Hartford w amerykańskim stanie Connecticut to popularna współczesna autorka, która swoją sławę zdobyła po wydaniu popularnej młodzieżowej sagi o wampirach “Zmierzch”. Pisarka większość dzieciństwa i okresu młodości spędziła wraz z rodzicami i piątką rodzeństwa w Phoenix w stanie Arizona. Jest byłą uczennicą i absolwentką Chaparral High School w Scottsdale a także licencjatką kierunku filologia angielska Uniwersytetu Brighama Younga, który ukończyła w 1994 roku. Niedługo później wyszła za mąż za Christiana Meyera i od tamtej pory jest szczęśliwą żoną a niewiele krócej matką. Wraz z mężem wychowała trzech synów, synów Gabe’a, Setha oraz Eliego. Jest wielką fanką zespołu muzycznego Muse. Jest też osoba wierzącą należącą do wspólnoty Mormonów kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich otwarcie deklarującą pełne przestrzeganie jego rygorystycznych zasad.

2005 i udany debiut

Nazwisko Stephenie Meyer stało się głośne w 2005 roku po tym jak wydała swoją pierwszą debiutancką powieść “Zmierzch” będąca początkiem sagi o tym samym tytule. Historia mówi o miłości pomiędzy śmiertelniczką Bellą Swan a wampirem Edwardem Cullenem. W niedługim czasie miała miejsce premiera filmowej adaptacji dzieła pisarki, która tylko przysporzyła jej nowych fanów i wielbicieli. Pisarka nie boi się przyznać publicznie, że do napisania historii zainspirował ją sen dwa lata przed wydaniem książki, który zaraz po przebudzeniu spisała a później podczas pisania wkomponowała w trzynasty rozdział swojej debiutanckiej opowieści.

2006 i dalej, kolejne części

Sukces “Zmierzchu” skłonił pisarkę do stworzenia kolejnych odsłon opowieści. Rok później w 2006 roku ukazał się “Księżyc w nowiu”, w kolejnym “Zaćmienie” a dwa lata później ostatnia część sagi “Przed świtem”. W 2015 roku, na dziesięciolecie swojego debiutu autorka przygotowała swoim czytelnikom niespodziankę. Książkę “Życie i śmierć: Zmierzch opowiedziany na nowo”, która w nowy sposób opowiada tą samą historię jednakże tym razem główne role są odwrócone, śmiertelnikiem jest on, Beaufort Swan, a nieśmiertelna ona, Edythe Cullen.

Rozwój i kariera

Fenomenalny sukces sagi “Zmierzch” dał pisarce sukces, sławę i pieniądze. W krótkim czasie stała się jedną z najpopularniejszych wśród młodzieży i nie tylko autorek. Kolejne tomy opowieści cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem i biły kolejne rekordy popularności utrzymując się na szczytowych miejscach list bestsellerów “New York Timesa” przez kilkadziesiąt tygodni z rzędu. Ostatnia część sagi w dniu premiery osiągnęła sumę 1,3 mln sprzedanych egzemplarzy. Oprócz słynnej sagi Stephenie Meyer ma na swoim koncie niezależne i całkowicie odrębne tytuły “Intruz” oraz “Chemik”.

Zdjęcie utworzone przez wayhomestudio - pl.freepik.com